Afghánský chrt

23. června 2008 v 9:10 | Nikča |  Plemena psů
Až na rychlost se sotva které plemeno vyrovná afghánskému chrtovi půvabem, elegancí a důstojností. Na západě se šlechtil pouze pro krásný vzhled, stal se módním a výstavním psem. V Afghánistánu sloužil tento bystrý tvor jako strážní pes stád ovcí a koz a lovec vlků a lišek. Jeho dlouhá, hustá srst ho chránila před chladem v horských oblastech na severu. Společenský afghán se musí denně česa, jinak se mu srst knotí. Plemeno je velmi svérázné a vyžaduje intezivní výcvik k poslušnosti a pečlivou výchovu již v mladém věku.

HISTORIE PLEMENE
Není docela jasné, jakou cestou se toto starobylé plemeno dostalo ze Středního východu do Afghánistánu. Patrně však má předky i ve Střední Asii. Existují tři variety, krátkosrstá, podobná kyrgyzskému tajganovi (v severní Afghánistánu), hladkoststá s prapory jako saluka a dlouhosrstý kosmatý pravý horský pes, který se na Západě poprvé oobjevil v r. 1907.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Původ plemene: (Afghánistán) Velká Británie
Vznik plemene: starověk, 17. století
Původní účel: lov velké zvěře
Nynější účel: společenský a strážní pes
Průměrný věk: 12-14 let
Jiné názvy: Afghan Hound, balúčský chrt
Jmotnost: 23-27 kg
Výška: 64-67 cm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Domcusik Domcusik | Web | 28. června 2008 v 23:26 | Reagovat

Ahojky.Sorry že otravuju ale pls nutně potřebuju hlásky na http://kikule7.blog.cz/0806/3-kolo-sonc kde jsem jako Domcuska! DÍKY VŠEM!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama